ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE
Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka.
W przypadku urodzenia dziecka, ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w rodzinie (jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia) będą miały rodziny, w których dochód na osobę nie przekroczy 800,00 zł. W przypadku rodzin, których członkiem jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 1.200,00 zł.
Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się z dniem wejścia w życie ustawy i kończy się dnia 30 września 2017 r.
W przypadku ustalania prawa do świadczenia wychowawczego rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, jest rok kalendarzowy 2014. Prawo do świadczenia ustala się z uwzględnieniem określonych ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.
Osoby, które będą się ubiegały o przyznanie świadczenia na pierwsze i kolejne dzieci składając wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego są obowiązani do przedłożenia dokumentów potwierdzających okoliczności zmiany w dochodzie rodziny oraz złożenia oświadczenia o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu oraz w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej o dochodzie osiągniętym z tego tytułu.
Osoby, które będą się ubiegały o przyznanie świadczenia na drugie i kolejne dziecko złożą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, gdyż świadczenie będzie ustalane niezależnie od wysokości dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę.
W przypadku rodzin niepełnych koniecznym będzie załączenie do wniosku dokumentów potwierdzających spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku (np. prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację, odpis aktu zgonu drugiego rodzica dziecka, prawomocne orzeczenie sądu stanowiące naprzemienną opiekę nad dzieckiem).
MIEJSCE POBIERANIA I SKŁADANIA WNIOSKÓW NA 500+
MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W DOBRODZIENIU, PLAC WOLNOŚCI 1
POKÓJ Nr 15 W GODZ. 7.30-15.30 (BUDYNEK – URZĘDU MIEJSKIEGO – PARTER)
Szczegółowe informacje : http://www.500plusopolskie.pl/
Realizacja: IDcom.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrodzieniu